W związku z planowanym połączeniem BuildDesk Polska Sp. z o.o. ze spółką właścicielską : ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. oraz pojawiającymi się pytaniami odnośnie przyszłego funkcjonowania oprogramowania BuildDesk informujemy Państwa, że:

?     +    BuildDesk Energy Certificate

?     +   BuildDesk Energy Audit

?     +    BuildDesk EkoEfekt

będą dostępne dla dotychczasowych użytkowników po zmianach własnościowych w niezmienionej funkcjonalności. Wszelkie zapisane projekty, bazy danych oraz historia obliczeń pozostanie dostępna. Oprogramowanie będzie można w dalszym ciągu wykorzystywać w celu przygotowania:

?      +   Świadectw charakterystyki energetycznej

?      +   Projektowanych charakterystyk energetycznych

?      +   Audytów termomodernizacyjnych

?      +   Audytów ekologicznych

Oprogramowanie BuildDesk zostanie udostępnione bezpłatnie i przebudowane tak, aby stać się elementem platformy ROCKWOOL Design Cloud. Przebudowa rozpocznie się na przełomie roku, ale równolegle, do czasu zakończenia prac, dostępna będzie aktualna wersja serwisu.

-->-->-->
  
Kto / kiedy Posty

Administrator

 

2010-10-26 21:14:55

Witam serdecznie
Jestem w trakcie wykonywania świadectwa dla budynku basenu miejskiego o wymiarach tafli wody 25*12,5m.
Odnośnie:

[starbud wrote:]
Witam serdecznie
Myśląc głośno jak kolega zgadzam się z tym .Chciałbym dodać jedna kwestię: gdyby to był basen np. pływalnia miejska, czy obiekt sportowy to moim zdaniem zgodnie z rozporządzeniem ( załącznik nr. 7 str. 70) podgrzewanie wody w basenie można uznać za proces technologiczny i nie oblicza sie tutaj zużycia energii ale zyski ciepła z tego procesu dolicza się do wewn. zysków ciepła pomieszczeń . Tylko na dzień dzisiejszy przyznam się , że nie wiem jak takie zyski obliczyć ,a są one niemałe. Może ktoś pomoże. 
Pozdrawiam Wiesław


zdążyłem się już dowiedzieć o następujących zyskach i stratach w niecce basenu kąpielowego:

Zyski ciepła przez konwekcję
Cytat z literatury:
„Ciepło przenoszone jest z powietrza do wody w niecce na skutek makroskopowego ruchu cząstek powietrza nad zwierciadłem wody.”
W moim przypadku wyniosły ok. 4,2kW. Raczej pomijalne.

Straty ciepła przez promieniowanie
Cytat z literatury:
„Powierzchnia wody przekazuje ciepło za pośrednictwem fal elektromechanicznych do sufitu i ścian hali basenowej. Promieniowanie zostaje w większości odbite przez te przegrody budowlane z powrotem do powierzchni wody w niecce. Dlatego też, proces promieniowania ciepła z lustra wody nie ma w praktyce większego znaczenia w bilansie cieplnym wody w niecce.”


Straty ciepła przez rozpryskiwanie wody i zyski ciepła od osób pływających
Cytat z literatury:
„W niecce dochodzi do rozpryskiwania wody przez kąpiące się osoby oraz urządzenia atrakcji wodnych. Wiąże się to z powstawaniem strat ciepła w wodzie basenowej. Straty te, w przybliżeniu równają się zyskom ciepła od pływających ludzi.”


Straty ciepła wskutek przenikania przez przegrody niecki basenowej
Cytat z literatury:
„Niecka basenu ograniczona jest przegrodami: ścianami oraz dnem. Ciepło przenika z wody basenowej poprzez przegrody do pomieszczeń obejścia niecki oraz ewentualnie do gruntu.”

Tych strat jeszcze nie wyliczyłem ale mniej więcej wiem już jak to zrobić.

Ale odnośnie tych strat mam pytanie do panów z Builddesk.
A mianowicie niecka basenu położona jest nad podbaseniem. Podbasenie jest pod całą powierzchnią basenu, zarówno pod niecką jak i pod części biegów wokół basenu. Podbasenie nie jest ogrzewane ale występuje tam wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna realizowana przez centralę z wymiennikiem krzyżowym bez nagrzewnicy wykorzystującym odzysk ciepła z powietrza usuwanego w wysokości około 70%.
Oczywiście występuje również oświetlenie.
Jak stworzyć w programie Builddesk strefę która jest nie ogrzewana, ale temperatura tam panująca wg projektu CO i projektu wentylacji jest na poziomie 16 stC, w której mogę zadać ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego i wprowadzić dane o oprawach oświetleniowych. Próbowałem na różne sposoby ale bez oznaczenia strefy jako lokal niemieszkalny ogrzewany i wprowadzeniu danych o ogrzewaniu dopiero wtedy mam możliwość wprowadzenie ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego oraz skuteczność odzysku nie wzpominając już o oświetleniu i wentylatorach centrali.

I ostatnie straty/zystki.
Chyba najważniejsze z punktu widzenia certyfikatu.
Straty ciepła w procesie parowania wody basenowej z niecki
Cytat z literatury:
„W trakcie eksploatacji basenu występuje zjawisko parowania z powierzchni wody basenowej.”
Przy poniższych założeniach:
Temperatura wody = 26 stC
Temperatura powietrza = 28 stC
Wilgotność względna na poziomie 60%
Powierzchnia basenu 25m*12,5m
Prędkość przepływu powietrza na poziomie = 0,15 m/s
dało wynik:
Straty ciepła wody basenowej w niecce = 69 kW
Straty te trzeba doliczyć do zysków na basenie.
Biorąc pod uwagę recyrkulację i odzysk w centrali obsługującej halę basenową wpłynie to wyraźnie na polepszenie charakterystyki. Energetycznej.

Przypominam o pytaniu do Panów z Builddesk jak by gdzieś zgineło w natłoku danych.

Pozdrawiam
walker

Idź do

Copyright © BuildDesk | Zastrzeżenia prawne | Polityka cookies | Kontakt